czwartek, 11 stycznia 2024

Pierwszy audiobook czytany przez sztuczną inteligencję dostępny w Audiotece

Audioteka testuje możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w tworzeniu audiobooków. Pierwsza produkcja zrealizowana w ten sposób właśnie trafiła na platformę. Producenci do realizacji pionierskiego przedsięwzięcia wybrali książkę Gaming na giełdzie autorstwa Pawła Sugalskiego, ponieważ zawiera wiele danych i technicznych pojęć, których czytanie stanowi obecnie wyzwanie dla sztucznej inteligencji.

Od roku w studiu nagraniowym Audioteki trwały testy weryfikujące, w jaki sposób algorytmy mogą usprawnić proces produkcji audiobooków. Twórcy twierdzą, że sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana jedynie w tych obszarach, w których „jej specyficzne funkcje mogą podnieść jakość doświadczenia odbiorców, ułatwiając przyswojenie treści”. Nie sprecyzowano jednak, w czym maszynowy lektor miałby przewagę nad żywym człowiekiem.

Przedstawiciele Audioteki przyznają, że w przypadku pierwszego projektu z użyciem sztucznej inteligencji realizacja audiobooka zajęła dwukrotnie więcej czasu niż tradycyjne nagranie. Miało to wynikać z konieczności bardziej szczegółowego opracowania i przygotowania tekstu niż przy standardowej produkcji. W celu dostosowania akapitu do wymagań AI, najpierw generuje się go w wersji testowej. Jest to podstawą do zidentyfikowania błędów interpretacyjnych i intonacyjnych. Następnie, stosując znaki specjalne, interpunkcyjne oraz rozróżniając wielkość liter, wprowadza się korekty do tekstu i ponownie go generuje. Proces ten powtarza się aż do uzyskania oczekiwanego efektu, zatem jeśli dany tekst jest poprawny, łączy się go z wygenerowanymi wcześniej fragmentami, a jeśli zawiera błędy, należy generować fragment aż do otrzymania pożądanego rezultatu.

Spółka informuje, że zamierza kontynuować prace nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w procesie tworzenia audiobooków. Prace testowe miały wypaść pozytywnie, więc jeszcze w tym roku powstaną kolejne produkcje. Nadal priorytetem Audioteki ma też być nagrywanie treści we współpracy z polskimi lektorami i aktorami, jednak w przypadku audiobooków, których treść i fabuła mogą być wsparte przez sztuczną inteligencję, zamierza wykorzystywać technologię AI.


Źródło: booklips.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.