sobota, 10 czerwca 2017

Największa książka świata zdigitalizowana przez Bibliotekę Brytyjską

Biblioteka Brytyjska podjęła się zdigitalizowania jednej z zabytkowych książek znajdujących się w jej zbiorach.Opublikowany w 1660 roku „Klencke Atlas” po otwarciu ma 1,75 metra wysokości i 1,9 metra szerokości, a do przeniesienia go potrzeba sześciu osób. Składa się z 41 map, które celowo przygotowano w tak dużym formacie, aby można je było powiesić na ścianach.
Atlas powstał dla Karola II i został podarowany mu podczas uroczystości świętowania jego powrotu na tron Anglii w maju 1660 roku po angielskiej wojnie domowej. Władca był wielkim entuzjastą map i przechowywał atlas w swoim „gabinecie rarytasów”. W 1828 roku król Jerzy IV wręczył go Brytyjskiemu Muzeum wraz z innymi mapami i atlasami zebranymi przez jego ojca, Jerzego III. W latach 50. XX wieku wolumin został na nowo oprawiony i odrestaurowany. Po raz pierwszy na widok publiczny z otwartymi stronicami „Klencke Atlas” wystawiono dopiero w 2010 roku. Mogły go jednak oglądać tylko osoby odwiedzające Bibliotekę Brytyjską. Teraz wreszcie do atlasu może zajrzeć każdy.

Digitalizacji księgi podjęła się firma Daniel Crouch Rare Book. Skanowanie trwało kilka dni, a cały proces możecie obejrzeć tutaj.


Źródło: booklips.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.