wtorek, 2 stycznia 2024

Nowi twórcy w nowym roku w domenie publicznej

Każdego roku 1 stycznia w większości krajów Europy do domeny publicznej przechodzą dzieła twórców, którzy zmarli przed 70 laty. Oznacza to możliwość czytania i rozpowszechniania ich utworów zgodnie z prawem i bezpłatnie. W 2024 roku do tego grona dołączy szczególnie wiele znamienitych nazwisk, m.in. Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, Kornel Makuszyński oraz nobliści Eugene O’Neill i Iwan Bunin.

Od 1 stycznia m.in. w zbiorach biblioteki Wolne Lektury można znaleźć ebooki z najpopularniejszymi wierszami Juliana Tuwima, poematem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i powieścią Kornela Makuszyńskiego. „Ebooki możecie od razu przeczytać, pobrać na swój telefon albo czytnik, wysłać mailem, udostępnić lub wydrukować. Wszystkie elementy opracowania udostępniamy na wolnej licencji, by każda osoba mogła się cieszyć najlepszą polską literaturą i dzielić tą radością z innymi” – zachęca Maria Świetlik, dyrektorka ds. rozwoju Fundacji Wolne Lektury.


Do domeny publicznej przechodzą 1 stycznia również dzieła znanych twórców z całego świata. W tym przypadku jednak, majątkowe prawa autorskie wygasły do oryginałów utworów literackich zmarłego przed 70 laty autora, a nie do istniejących już tłumaczeń. Od tego roku w domenie publicznej znalazły się dzieła dwóch noblistów: amerykańskiego dramaturga Eugene’a O’Neilla oraz rosyjskiego poety i prozaika Iwana Bunina, twórczość walijskiego poety Dylana Thomasa, książki Elsy Beskow, szwedzkiej autorki dla dzieci, Marjorie Rawlings, laureatki nagrody Pulitzera za powieść „Roczniak”, czy Marguerite Vallette-Eymery znanej jako Rachilde, francuskiej pisarki cenionej za dekadencką powieść „Pan Wenus”. Warto również sprawdzić dokonania Bena Amesa Williamsa, amerykańskiego powieściopisarza i autora opowiadań wielokrotnie ekranizowanego w pierwszej połowie XX wieku, Johna Horne’a Burnsa, autora powieści wojennej „The Gallery”, czy Oskara Lutsa, estońskiego pisarza zajmującego się tematyką społeczno-obyczajową.
W związku z wygaśnięciem 1 stycznia majątkowych praw autorskich do dzieł twórców zmarłych 70 lat temu w Nowy Rok obchodzony jest Dzień Domeny Publicznej.

Źródło: booklips.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.