poniedziałek, 8 kwietnia 2024

Wzrost czytelnictwa - raport Biblioteki Narodowej

Według tegorocznego raportu Biblioteki Narodowej "Stan czytelnictwa książek w Polsce" 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe.

Z raportu wynika, że czytają przede wszystkim osoby uczące się i studiujące (68%), a są nimi w większości kobiety, które nadal chętniej spędzają czas z książką niż mężczyźni (odpowiednio 50% i 36%). Okazało się jednak, że wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku poszerzył dostępność bibliotek, dzięki czemu podwoił się odsetek odwiedzających je aktywnych zawodowo mężczyzn w wieku 25–39 lat.

W 2023 r. wśród najpoczytniejszych w Polsce książek była literatura kryminalna (28%). Wzrosło zainteresowanie non fiction (biografie, publicystyka, historia XX wieku) z 16 do 17 proc., zaś w segmencie reportaże i literatura podróżnicza – z 9 do 11 proc. Jednocześnie spadło zainteresowanie literaturą piękną powstałą po 1918 r. – z 14 do 12 proc., ale wzrosło klasyką (z 7 na 8 proc.). Beletrystyka dla młodzieży zanotowała skok z 2 do 4 proc.

W badaniu stanu czytelnictwa w 2023 roku po raz pierwszy uwzględniono dodatkowe sposoby pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę w tym zakresie odgrywa Internet (multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy, wpisy influencerów), a szczególnie serwisy społecznościowe, które umożliwiają czytanie przy pomocy platform, takich jak: TikTok, gdzie obecna jest społeczność BookTok, BookTube na YouTube czy też Instagram. Badanie odnotowało grupę 7% czytelników korzystających z tych źródeł informacji o książkach. 

Biblioteka Narodowa prowadzi systematyczne badania czytelnictwa książek już od przeszło trzech dekad. Raport powstał na podstawie sondażu przeprowadzonego jesienią 2023 r. Pełny raport jest dostępny na stronie Biblioteki Narodowej. Źródło: bn.org.pl; rp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.