piątek, 15 września 2023

Rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza

Senatorzy RP zadecydowali, że rok 2024 będzie Rokiem Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza.

Uchwałę o wybraniu na patrona Witolda Gombrowicza podjęto w związku z przypadającą w 2024 roku 120. rocznicą urodzin pisarza. Senatorzy podkreślili, że urodzony 4 sierpnia 1904 roku autor Ferdydurke należy dziś „nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej”, a „jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału”. Uchwała wskazuje, że duży wpływ zarówno na kształt, jak i na recepcję twórczości Gombrowicza miała jego bezkompromisowość, ujawniająca się szczególnie w „celnej i nierzadko dosadnej ocenie zjawisk politycznych czy społeczno-kulturowych”. Skutkiem tego w okresie powojennym była długoletnia nieobecność pisarza na polskiej scenie literackiej, ponieważ nie godził się na wybiórczą i ocenzurowaną przez komunistyczne władze publikację swych dzieł. Jak podkreślono, aż do śmierci w 1969 roku Gombrowicz tworzył wyłącznie w języku polskim, łamiąc przy tym konwencje gatunkowe i wprowadzając nową jakość do literackiego dyskursu.

Uchwała o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza ma z kolei na celu oddać hołd „jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów” w 20. rocznicę jego śmierci. Senatorowie przypomnieli, że urodzony 30 czerwca 1911 roku Czesław Miłosz był świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia, od I wojny światowej, poprzez rosyjską rewolucję, odzyskanie przez Polskę niepodległości, społeczne i narodowościowe problemy II Rzeczypospolitej, okupację Warszawy, Holokaust i starcie dwóch totalitaryzmów, doświadczenie emigranta w świecie podzielonym żelazną kurtyną, aż po upadek sowieckiego imperium i budowę demokracji. „Miłosz, odznaczony przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ostrzega przed zgubnymi konsekwencjami budzenia demonów nacjonalizmu, antysemityzmu i autorytaryzmu” – napisano. „O wadze twórczości Czesława Miłosza świadczą nagrody, wśród nich Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznana w 1980 roku, oraz najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego” – podsumowano.

Grono przyszłorocznych patronów Senatu uzupełniają: Władysław Zamoyski i Wincenty Witos. Rok 2024 będzie również Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Literackimi patronami wybranymi przez Sejm na przyszły rok zostali: Marek Hłasko, Melchior Wańkowicz, Kazimierz Wierzyński i Zygmunt Miłkowski.



Żródło: booklips.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.