Margaret Atwood wspólnie ze swoim wydawcą, Penguin Random House, i kanadyjską agencją kreatywną Rethink stworzyła ognioodporny egzemplarz Opowieści podręcznej. Ma on stanowić symbol walki z próbami cenzury. Książka trafiła także na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony na organizację walczącą w obronie wolności słowa.
Pomysłodawcą wydrukowania ognioodpornej Opowieści podręcznej była agencja kreatywna Rethink, mająca swoją siedzibę w Toronto, mieście Atwood. Słysząc doniesienia o próbach usuwania książek z amerykańskich bibliotek, pomyślano o wydrukowaniu dzieła, które chronione byłoby przed ogniem jako najbardziej niszczycielską formą cenzury.
Zadanie wykonania ognioodpornej książki powierzono innej kanadyjskiej firmie, Gaslight. Zamiast papieru użyto aluminiowej folii poddanej specjalnej obróbce. Wydrukowanie 384-stronicowego egzemplarza książki zajęło ponad dwa miesiące. Proces nakładania żaroodpornego atramentu był niezwykle pracochłonny, ponieważ arkusze aluminiowej folii musiały być cienkie jak papier. Kiedy manuskrypt był już gotowy, „kartki” zszyto przy pomocy drutu niklowego. Zastosowane materiały zachowują stabilność w temperaturze od 282°C do nawet 660°C (w zależności od komponentu). Wszystkie zostały przetestowane ogniowo podczas produkcji książki. Jeśli więc chciałoby się ją zniszczyć, to trzeba zastosować inne metody, np. niszczarkę.
Ognioodporny egzemplarz wystawiono w Sotheby’s na charytatywną aukcję, z której dochód przeznaczony został na wsparcie organizacji PEN America - od lat podnoszącej alarm w związku z rosnącą liczbą przypadków prób cenzury w Stanach Zjednoczonych. W celu promocji akcji nakręcono krótki film, na którym Margaret Atwood z miotaczem ognia w dłoniach próbuje spalić książkę.
Źródło: booklips.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.