niedziela, 21 lutego 2016

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego: 21 lutego

Tegoroczne hasło obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (International Mother Language Day) to “Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne”. Ma ono podkreślić znaczenie języka ojczystego dla jakości nauczania i różnorodności językowej oraz skierować uwagę na przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym z powodu utrudnionego dostępu do edukacji.

Edukacja wielojęzyczna według definicji UNESCO to “wykorzystywanie dwóch lub większej liczby języków jako narzędzi uczenia się i zdobywania wiedzy”. Są nimi: rodzimy dialekt, język ojczysty oraz język komunikacji międzynarodowej. UNESCO podkreśla wagę edukacji w lokalnych językach na wczesnych etapach nauczania (przedszkolnym i wczesnoszkolnym), ponieważ pozwala to zbudować silne podstawy dla późniejszych etapów nauki. Ważne jest też wspieranie różnorodności językowej w Internecie oraz działania wspierające media lokalne i powszechny dostęp do informacji.



Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest już od 15 lat - został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu (bangla) statusu języka urzędowego. Ma on podkreślać znaczenie bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także zwracać uwagę na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent wszystkich aktualnie używanych.


Źródło: unesco.pl




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.