piątek, 5 kwietnia 2013

Zapach starych książek

Jak wiemy każda książka ma swój specyficzny zapach, skąd bierze się ta charakterystyczna woń?. Na to pytanie próbowali odpowiedzieć naukowcy z Wielkiej Brytanii, którzy wykorzystali analizę fazy nadpowierzchniowej, czyli metodę analityczną wykorzystywaną w chromatografii gazowej. Każda (nie elektroniczna) książka wykonana jest z papieru, czyli materii organicznej, która z czasem ulega rozkładowi. Duże znaczenie ma tutaj temperatura otoczenia, wilgotność powietrza, nasłonecznienie, a także substancje wykorzystane do produkcji masy papierowej. Woń starych książek naukowcy zdefiniowali jako mieszankę zapachu trawy, wanilii i stęchlizny.

Podczas badań naukowcy odkryli, że szczegółowa analiza lotnych związków organicznych uwalnianych podczas rozkładu papieru może znacząco pomóc w dokładnym określeniu składu papieru, dlatego też można bez trudu, znając odpowiednie reakcje, scharakteryzować substancje użyte do produkcji danej książki. Co więcej możliwe jest również określenie w jakim stadium rozkładu znajduje się dany egzemplarz ma to szczególne znaczenie w przypadku znalezisk historycznych ksiąg lub rękopisów, które wymagają odpowiednich sposobów konserwacji.
 Książki nie tylko uwalniają zapachy, ale również je absorbują. Dlatego też przykładowo książka kucharska będzie pachniała inaczej niż ta, którą czytamy w sypialni. Papierowe dzieła literackie bardzo szybko przesiąkają zapachem tytoniu czy stęchlizny, więc lepiej nie trzymać ich w zadymionym pomieszczeniu czy w piwnicy. Rozkład papieru zachodzi szybciej w wysokich temperaturach, przy dużej wilgotności oraz przy bezpośrednim, długotrwałym nasłonecznieniu.




Źródło:  http://badania.net/












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.