czwartek, 24 marca 2011

Żywa biblioteka - "Nie oceniaj książki po okładce"

Żywa biblioteka to projekt, w czasie której udostępnia się "żywy" księgozbiór, czyli osoby ze środowisk dotkniętych stereotypami i uprzedzeniami. Książkami w takiej bibliotece są ludzie, a treścią - ich codzienność. Każdy może "przeczytać" te historie, a następnie podyskutować o nich i zweryfikować swoje wyobrażenia.



Pierwsza taka akcja odbyła się w roku 2000 w Danii. Młodzi ludzie z organizacji "Stop przemocy" zorganizowali bibliotekę, w której mogli "wypożyczyć" człowieka.
Metoda Żywej Biblioteki okazała się bardzo skutecznym narzędziem walki z dyskryminacją i promocji idei tolerancji. Potwierdzeniem tego jest lawina akcji tego typu w całej Europie.
Od 2007 roku w Polsce także w Polsce czytać można "żywe" książki - m. in. w Warszawie, Wrocławiu, Opolu, Rzeszowie, Toruniu. W Krakowie inicjatywę tę podjęła w 2008 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej, a w 2010 r. - kawiarnia Massolit Books.

Najbliższa Żywa Biblioteka odbędzie się 15 kwietnia w Radomiu, a książkami będą: osoba niepełnosprawna, wegetarianin, feministka, gej, pastor, pop prawosławny oraz Romka.

Więcej o idei Żywej Biblioteki dowiesz się na stronie: http://www.zywabiblioteka.org.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.