wtorek, 8 marca 2011

Jak opanować chaos Internetu - wyszukiwarki naukowe

Pierwszym, a często jedynym źródłem, informacji dla wielu osób pozostaje Internet, a  ulubionym narzędziem do jego przeszukiwania - Google. Istnieje jednak wiele innych, skuteczniejszych narzędzi wyszukiwawczych - są nimi wyszukiwarki naukowe, które dziś postaram się choć trochę przybliżyć.

Pierwsza z nich to Google Scholar, pozwalająca na wyszukiwanie w jednym miejscu materiałów z wielu dziedzin i źródeł:  prac naukowych, książek, streszczeń i artykułów pochodzących z wydawnictw naukowych, towarzystw naukowych, repozytoriów, uniwersytetów i innych organizacji akademickich. Korzystanie z Google Scholar jest równie proste jak w przypadku podstawowej wyszukiwarki. Dodatkowo jest możliwość utworzenia alertu e-mail. Po podaniu adresu e-mail na pocztę przesyłane są materiały na żądany temat.

Drugim popularnym i wysoko ocenianym przez fachowców narzędziem jest wyszukiwarka Scirus, która przeszukuje prawie 400 milionów stron www o tematyce naukowej z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych.  Przeszukuje ona m. in. bazy zawierające raporty NASA, czy materiały edukacyjne przygotowane przez MIT. Scirus pozwala na znaczne (bardziej szczegółowe niż w przypadku Google Scholar) zawężenie zapytania oraz otrzymania wyników zawierających konkretne odpowiedzi.

Inne wyszukiwarki tego typu to np.:
SearchEdu.com - przeszukuje tysiące witryn edukacyjnych na całym świecie
Galaxy - przeszukuje katalog zasobów indeksowanych przez bibliotekarzy dziedzinowych
Search4Science - wyszukiwarka źródeł naukowych tworzona przez naukowców
Google Book Search - wyszukiwarka tekstów w książkach
oraz wiele innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.