środa, 6 lutego 2013

Możesz skserować całą książkę – nawet w bibliotece!




Prawo autorskie pozwala na skserowanie lub zeskanowanie całej książki w ramach tzw. dozwolonego użytku. Nie stawia ono żadnych ograniczeń co do ilości stron czy typu publikacji. 

Mówi o tym artykuł 23 paragraf 1 Ustawy z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

„Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego”.

A art. 28 mówi, że biblioteki mogą nieodpłatnie udostępniać egzemplarze utworów. Nie ma znaczenia czy pożyczamy pozycję do domu, czy siadamy do niej w czytelni – po jej otrzymaniu wchodzimy w sferę swobodnego, dozwolonego użytku. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby rozpocząć powielanie. Jedyną przeszkodą mogą być wewnętrzne przepisy i regulaminy, ale nie wynikają one z prawa autorskiego – to po prostu zarządzenie władz uczelni lub biblioteki. 
Więcej o kserowaniu w bibliotece dowiecie się w serwisie conasuwiera.pl  przygotowanym przez Centrum Cyfrowe Projekt : Polska

2 komentarze:

  1. Zważywszy, że zarówno w Czytelni Głównej, jak i Czytelni Czasopism BG UP są po jednym egzemplarzu skanera i kserokopiarki. O ile ksero kosztuje, to skanowanie mamy darmowe, a korzystając z doinstalowanego z innymi programami dedykowanymi darmowego ABBY FineReader Sprint 9.0. możemy zrobić prosty plik PDF z zaznaczanym tekstem.

    OdpowiedzUsuń

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.