czwartek, 7 maja 2020

Młodzi artyści interpretują klasykę literatury - projekt Allegro Lektury 2.0

W ramach nowego projektu Allegro zaprosiło do współpracy młodych artystów, którzy potraktują znane wszystkim dzieła ze świeżym podejściem - przedstawiając problemy bohaterów klasyki literatury we współczesnym stylu. Trzy pierwsze utwory można znaleźć już w sieci.

Motywy i emocje przedstawiane w lekturach szkolnych są nadal aktualne, ale ze względu na znaczące różnice – przede wszystkim realiów i języka – mogą wydać się nierzeczywiste, a tym samym skutecznie odrzucić czytelnika od zadanej lektury. Właśnie dlatego powstały podcasty o literaturze Lektury 2.0. Motywy z polskiej literatury klasycznej przeniesione zostały w czasy współczesne, w których rządzą social media, wszystko toczy się szybciej, często w życiu wirtualnym. Do pracy twórczej nad projektem zostało zaproszonych sześciu artystów i twórców. Interpretacje wybranych dzieł zostały napisane współczesnym językiem – czasem będą śpiewane, innym razem rapowane.

Pierwsze odcinki podcastu są już dostępne na kanale YouTube Allegro oraz Spotify. Piosenkarka Mery Spolsky, łącząc elementy słuchowiska z muzyką pop i elementami muzyki elektronicznej, stworzyła współczesną piosenkę o wielkiej miłości – śpiewa o małżeństwie urzędnika i jego ciężko pracującej żony, bohaterach „Kamizelki”, czyli noweli wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa. W drugim odcinku przestawiono słuchowisko „Trening” zrealizowane przez młodego reżysera Igora Leśniewskiego znanego też pod pseudonimem Ajgor Ignacy. Już sam tytuł, „Trening”, podpowiada, że jest to adaptacja trenów Jana Kochanowskiego.


W następnej kolejności usłyszymy Rosalie., która podejmie się adaptacji „Pożegnania jesieni” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Nadia Długosz „Beksy” przedstawi na nowo tematy poruszane w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, a Kamil „Saful” Nożyński przeniesie słuchaczy w świat „Lalki” Bolesława Prusa. Ostatni artysta pozostaje jeszcze tajemnicą.


Źródło: booklips.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.