wtorek, 30 października 2018

Literatura ambientowa - rewolucja czytania w epoce cyfrowej?

Uniwersytety Bath Spa, Birmingham i Zachodniej Anglii pracują wspólnie nad nową koncepcją literatury, która wykorzystuje współczesne technologie do wzbogacenia doświadczenia czytania.  

Literatura ambientowa (z ang. ambient – otoczenie) to nurt, który wykorzystuje urządzenia mobilne do tego, aby pogłębić uczucie wejścia w fikcyjny świat poprzez spersonalizowanie doświadczenia czytania. Korzystając z danych uzyskanych ze smartfonu bądź tabletu użytkownika, takich jak pogoda, lokalizacja i aktualny czas, program wchodzi w interakcję z czytelnikiem, dostarczając mu unikalną narrację. Technologia umożliwia synchronizację tekstu z otoczeniem. Jeśli więc w prawdziwym życiu pada deszcz, padać zacznie również w opowieści, którą czytamy. A jeśli siedzimy w kawiarni, akcja będzie rozgrywać się w kawiarni.


„Naszym zamiarem jest opracowanie innowacyjnej techniki pisania, specjalnie z myślą o tej przestrzeni, która jest w gruncie rzeczy nowym gatunkiem literackim. To nowa arena z ogromnym potencjałem i bardzo ekscytujący projekt, który się rozwija” – mówi szef projektu dr Tom Abba.
Dzięki temu rozwiązaniu czytelnik znajdzie się w samym sercu opowieści i nie będzie musiał wyobrażać sobie fikcyjnego otoczenia.

W ramach przedsięwzięcia powstały już pierwsze eksperymentalne utwory trzech różnych autorów. Jednym z nich jest „Breathe” autorstwa Kate Pullinger, opowieść o duchach przeznaczona na smartfony z dostępnym Wi-Fi. Główna bohaterka historii, młoda kobieta o imieniu Flo, potrafi komunikować się ze zmarłymi. Kiedy próbuje porozmawiać ze swoją zmarłą matką, duchy interweniują i kiedy ją nawiedzają, zaczynają też nawiedzać czytelnika. Zmiany są subtelne, ale żeby doświadczyć wszystkich możliwych permutacji historii, trzeba by ją czytać w wielu miejscach na całym świecie o każdej porze roku. Tekst w języku angielskim jest dostępny za darmo na stronie www.breathe-story.com.


Źródło: booklips.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.