piątek, 30 grudnia 2016

Elektroniczne książki i gazety z niższym VAT-em

Na początku grudnia br. Komisja Europejska zdecydowała, że wysokość VAT-u na e-książki i e-gazety kraje Unii będą ustalać indywidualnie. 

Wiele krajów, w tym Polska, zabiegało o potraktowanie e-książek i e-gazet tak jak drukowanych i objęcie ich niższą stawką VAT. Jednak Komisja Europejska długo nie chciała się na to zgodzić, stojąc na stanowisku, że książki czytane na komputerach, tabletach, smartfonach lub pobierane na czytniki cyfrowe nie są towarami, ale usługami świadczonymi drogą elektroniczną, powinny być zatem objęte podstawową stawką podatku.

Propozycje Komisji Europejskiej muszą być jeszcze zaakceptowane przez kraje członkowskie UE. W Polsce powstał już projekt stosownych zmian w ustawie o VAT, obniżających nie tylko stawkę opodatkowania dla książek elektronicznych (do 5%), ale także cyfrowych wydań czasopism, które obecnie obłożone są stawką 23%. Po zmianach stawka podatku dla tej grupy towarów zostałaby zrównana ze stawką nałożoną na wydania papierowe tychże czasopism (8%). Niestety projekt nie obejmuje preferencyjnym opodatkowaniem audiobooków, które stanowią w Polsce prężną część sektora książki.

Zmiany te są o tyle istotne, że rynek audio- i e-booków w Polsce ma ogromny potencjał wzrostowy (pomimo istnienia wspomnianych barier podatkowych). Według danych Polskiej Izby Książki wartość sprzedaży e-booków w cenach detalicznych w 2015 roku osiągnęła w Polsce 63 mln złotych, co w porównaniu do 2010 roku, kiedy rynek ten wart był 9 mln złotych, oznacza aż siedmiokrotny wzrost.


Źródło: cakj.pl, wirtualnemedia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.