poniedziałek, 10 października 2016

Wypożyczenia Międzybiblioteczne w BG UP: jak dotrzeć do publikacji niedostępnych w Krakowie?

Kiedy okazuje się, że niezbędne książki są niedostępne w żadnej z krakowskich bibliotek, warto skorzystać z usługi Wypożyczania Międzybibliotecznego (WM). Polega ona na sprowadzaniu książek, mikrofilmów, kopii (skany i kserokopie) artykułów z czasopism naukowych z bibliotek polskich i zagranicznych.

Kto może skorzystać z WM?

Usługa WM skierowana jest do wszystkich studentów Uniwersytetu Pedagogicznego wpisanych do Biblioteki Głównej na bieżący rok akademicki. Wystarczy otworzyć konto lub odnowić je w Wypożyczalni, tam też można wypełnić i przekazać formularz zamówienia. 

Przed złożeniem zamówienia warto sprawdzić, gdzie dana publikacja się znajduje – pomocą służą wyszukiwarki KARO i NUKAT. Formularz dostępny na stronie BG UP w zakładce dokumenty do pobrania i w Wypożyczalni.

Gdzie można skorzystać z książek zamówionych w ramach Wypożyczeń Międzybibliotecznych?

Korzystanie z zamówionych książek ograniczone jest do Czytelni Głównej (można tam wykonywać bezpłatne skany lub kserokopie - płatne zgodnie z obowiązującym cennikiem). 

Jak długo można korzystać z książek sprowadzonych w ramach WM?

Standardowo książki wypożyczane są na okres 4 tygodni (często z możliwością prolongaty terminu zwrotu, wyjątkowo czas wypożyczenia może być krótszy). Czas oczekiwania na książkę znajdującą się w innej bibliotece w Polsce wynosi od kilku dni do kilku tygodni (w zależności od rodzaju publikacji, biblioteki w, której się ona znajduje - o szczegóły proszę pytać bibliotekarza).

Jakie są koszty realizacji zamówień międzybibliotecznych?

Książki sprowadzane są do BG UP bezpłatnie z innych krajowych ośrodków. Za realizację zamówień w formie skanów i kserokopii pobierane są opłaty – koszty zależą od biblioteki posiadającej potrzebne artykuły (chociaż i zdarzają się wyjątki od tej reguły, czasami skany przesyłane są bezpłatnie i w przeciągu kilku godzin!).

Istnieje możliwość sprowadzenia zamówienia z zagranicy (usługa odpłatna). W roku akademickim 2015/2016 wśród 122 bibliotek partnerskich BG UP znalazło się 19 instytucji zagranicznych!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.