środa, 5 marca 2014

Bibloteka AGH już po remoncie

Dzisiaj 5 marca o godz. 12.00 odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego pawilonu Biblioteki Głównej AGH. Rozbudowa i modernizacja budynku trwała prawie dwa lata, a jej koszt wyniósł niemal 15 mln zł (połowę finansowania zapewniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaś drugą połowę stanowiły środki własne uczelni). W wyniku gruntownego remontu powierzchnia biblioteki zwiększyła się o 1124 m2 (obecnie to ponad 6000 m2). Zmieniły się także funkcje użytkowe odnowionego pawilonu. 

 Powiększoną powierzchnię magazynową wyposażono w nowe regały (stałe i ruchome). Utworzono tzw. strefę wolnego dostępu, dzięki której studenci mogą samodzielnie poszukiwać interesujących ich tytułów, a także wypożyczać je za pomocą tzw. kiosków samoobsługowych - w ten sposób można wypożyczyć 65 tys. książek. Ponadto podczas remontu połączono czytelnię czasopism i czytelnię ogólną w jedną dużą czytelnię główną, która w tej chwili może pomieścić około stu osób jednocześnie.

Utworzono również salę seminaryjną dla celów dydaktycznych i powiększono czytelnię książek własnych, która może także pełnić funkcję sali konferencyjnej. Dodatkowo połączono czytelnie kartograficzną oraz norm i patentów w jedną dużą – czytelnię norm, patentów i zbiorów kartograficznych gdzie, w tej chwili znajduje się Ośrodek Informacji Patentowej (PATLIB) i Punkt Informacji Normalizacyjnej (PIN). Oprócz unowocześnienia wystroju wewnątrz pawilonu zmieniła się także elewacja, pokrycie dachowe, a w części pomieszczeń zastosowano klimatyzację oraz dostosowano budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej jest największą biblioteką techniczną w Krakowie i jedną z największych w Polsce – jej księgozbiór liczy ponad 425 tysięcy pozycji. Pod względem wielkości zbiorów jest drugą, po Bibliotece Jagiellońskiej, biblioteką Krakowa. Zakres tematyczny księgozbioru gromadzonego przez Bibliotekę Główną AGH jest zgodny z tematyką prowadzonych w uczelni badań i kierunków studiów.

Źródło:   
www.gazetakrakowska.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.