środa, 17 listopada 2010

Ustawa o Książce - czy jest potrzeba?

Co jakiś czas powraca dyskusja na ten temat. U jej podstaw leży zła sytuacja polskiego księgarstwa oraz brak zgody na traktowanie książki jak zwykłego produktu. Książka jest dobrem kultury i nie powinna podlegać wymogom natychmiastowej rentowności.
Organizacje księgarskie postulują więc uchwalenie ustawy o książce, która gwarantowałaby stałą cenę książki we wszystkich miejscach sprzedaży przez określony czas.
Identyczne problemy mają też oczywiście inne kraje, ale ustawa o książce nie jest rozwiązaniem powszechnie przyjętym. Stosuje ją tylko kilka państw należących do Unii Europejskiej.
Opinie jak zwykle są podzielone - od całkowitej akceptacji, po negację rozwiązań ustawowych.
Pod auspicjami Polskiej Izby Książki powstała grupa mająca dokonać przeglądu sytuacji w branży księgarskiej oraz zaproponować rozwiązania. Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Polskiej Izby Książki, które odbyło się 5.11. br. w Krakowie omówiono Założenia do Projektu Ustawy o Książce. Zainteresowani mogą się z im zapoznać na www.ksiazka.net

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem wszelkie regulacje prawne są zbędne. Problem tkwi w głodowych płacach, które otrzymujemy mniej lub bardziej regularnie. Godziwe zarobki pozwolą kupić książkę każdemu, kto będzie miał taką potrzebę.

    OdpowiedzUsuń

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.